Dünyanın en sadık hayvanı olarak bilinen köpekler, hayvanseverler tarafından birçok farklı amaçla sahiplenilmektedir. İçgüdüsel olarak faklı farklı özelliklere sahip olan köpekler, cinslerine göre tercih sebebi olmaktadır. Köpek fiyatları ne kadar diye bir araştırma içine girenler için hazırlanan bu yazıda çeşitli köpek fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Günümüz şartlarında ev ortamından çalışma gibi durumların oluşmasıyla evde geçirilen zaman da artmaktadır. Bu da insanların evlerinde hoş vakit geçirebilecek bir cana ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla köpek fiyatları da büyük önem kazandı. İnternet sayesinde de ister cins köpek fiyatları ister süs köpek fiyatları olsun her kategoriden köpek için araştırma yapıp istenilen özelliğe ve fiyata göre köpek bulabilmek de kolaylaştı.

İş ve şehir hayatının yoğunlaşması, birçok kişinin apartmanlara yerleşmesine neden oldu. Bu da komşuluk, insan ilişkileri gibi durumları azaltmış durumda. Böylece insanoğlu her geçen gün yalnızlaşmaya başlamaktadır. Bu durum ev ortamında bakılabilecek dostlar bulmaya sebebiyet vermektedir. Peki, apartman gibi ortak kullanım alanlarında en güvenilir arkadaş olan köpekler bakılabilir mi? Elbette her cinsten köpek bu konuda yardımcı olmayabilir. Fakat apartmanda yaşayanların rahatlıkla bakabileceği küçük köpek cinslerine bakılabilir: Yorkshire Terrier, Pug, Cavalier King Charles, Pomeranian, Maltese Terrier, Çin aslanı gibi köpek cinsleri apartman koşullarına uyum sağlayabilecek bazı köpekler arasındadır.

Bahçeli evi ya da köpeğe özgür alan sunabilecek yeri olanlar içinse bazı cins köpeklerden de bahsedilebilir: Rottweiler, Doberman, Golden Retriever gibi köpek çeşitleri bunlar arasındadır.

Hangi cinsten olursa olsun köpek fiyatları ne kadar sorusunu araştırmadan bir köpek alınmamalıdır. Çünkü her şehirde farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Bu yüzden internet ortamında cins köpek fiyatları, süs köpek fiyatları, büyümeyen köpek fiyatları gibi aramalar yaparak seçenekleri araştırmak gerekir.

Pomeranian Fiyatları

Cins köpek fiyatları arasında en çok aranılan köpeklerinden biri olan kısa adı ile Boo’lar her geçen gün popülerliklerini artırmaktadır. Petshoplarda bilinen süs köpek fiyatları  ya da cins köpek fiyatlarının üstünde satılan Pomeranian cinsi köpekler; günümüzde Doğu Almanya ve Kuzey Polonya bölgeleri olarak geçen (Orta Avrupa’da Pomeranya bölgesi olarak isimlendirilen) topraklardan  adını almıştır. Spitz türü bir köpek olan ve süs köpeği olarak tanınan Pomeranian köpeklerinin 10-15 yıl ömrü vardır. Bu sevgi dolu, dost canlısı köpekleri koruyucu ya da bekçi köpekler arasına almamız pek doğru olmaz. Kısaca Boo olarak da anılan Pomeranian süs köpekleri, 1,5-3 kg civarında ağırlıkları 25-28 cm boyları ile insanlar için sevimli bir arkadaştır.

Süs köpek fiyatları ve büyümeyen köpek fiyatları arasında en çok araştırılan Pomeranian köpek fiyatları 25.000 TL ile 100.000 TL civarında fiyatlara karşımıza çıkmaktadır. Apartmanlarda oturanların da tercih ettiği bu sevimli, dost canlısı hayvanlar özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler durumdadır. Pompom, Cüce Spitz, Boo ya da Pom gibi isimlerle adlandırılan bu köpekler oldukça sağlıklı ve sağlam bir köpek türüdür. Çocuklarla ve başka hayvanlarla iyi anlaşabildiği pek söylenemese de genel olarak oyuncu ve sakin bir yapıdadır.

Maltese Terrier Fiyatları

Maltese Terrier, 2800 yıl önce üretildiği tahmin edilen bir köpek ırkıdır ve anavatanı Malta’dır. İnsancıl ve aklı iyi çalışan bir köpek türüdür. Dolayısıyla yavru halindeyken eğitilmeye başlandığında birçok şeyi çok çabuk öğrenebilir. Zeka oyunları ve şefkat tam da onlar içindir. Yabancılara karşı sevgi dolu olan Maltese Terrier, sahiplerinden fazlaca alaka bekler. Neşelidir ve çocuklarla iyi anlaşabilir.

Maltese Terrier fiyatları yaşı ya da eğitimi gibi durumlara göre değişkenlik gösterse de ortalama 11500 TL-40.000 TL arasında karşımıza çıkmaktadır.  Malta köpeği olarak da anılan bu zeki köpekler, yaklaşık 3 kg ağılığında ve gövde olarak da 13 cm boyundadır. Süs köpek fiyatları araştırmasında değerlendirilebilecek sarkık kulaklı ve beyaz uzun tüylü bu köpekler hemen herkesin ilgisini ekebilecek yapıdadır. Yetiştirilme durumuna ve gösterilen ilgiye göre bazen hırçın ya da kıskanç olabilse de genelde oyuncu, hareketli ve sevgi doludur. Antik çağlarda ve devamında soyluluk sembolü olan Maltese Terrierler, sahiplerine oldukça bağlıdır. Sadık olma özelliklerini görebilmek için ona fazlaca vakit ayırmak gerekecektir.

Beagle Fiyatları

Keltce’de “küçük” anlamında kullanılan “beag” sözcüğünden türetilen Beagle; neşe dolu, meraklı ve sosyal bir köpek türüdür. Kökenine bakmak gerekirse Elizabeth döneminde Harrier ile Eski İngiliz Tazısı’nın çiftleştirilmesinden oluşturulduğu düşünülmektedir.

Meraklı olmasının yanında gözlemci olma ve iyi iz sürebilme özeliği ile harika bir bekçi köpeği olabilir. Ilıman iklimlerde rahatlıkla yaşayabilir. Soğuğu sevmez. Özellikle çocuklara karşı çok sıcak, sevecen bir köpektir. Dost canlısıdır ve yalnız kalmayı sevmez. Uzun süre evde olamayanlar için iki Beagle almaları önerilir. Köpek fiyatları araştırılırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüyleriyle fark edilebilen yumuşak tüylü ve sert tüylü olmak üzere iki ayrı Beagle cinsi bulunur. Etrafı keşfetmek için heveslidir. Eğer uygun, boş bir arazide serbest bırakırsanız sülün, bıldırcın, yaban tavşanı avına çıkabilir. Zaman zaman uluyabilir. Bu durum apartman, site gibi yerleşim yerlerinde yaşayanları zor durumda bırakabilir fakat iyi eğitilen bu cinsler zamanla ortama ayak uyduracaktır. Kedi gibi başka hayvanlarla anlaşamayabilir. Ayrıca Beagle, çok iyi bir narkotik arama köpeği olabilir. Küçük olmalarından dolayı tıbbi deneylerde de kullanıldıkları olur. Başka hayvanların peşinden gidebilme durumları olan Beagle ırkının tasmasız gezdirilmemesine dikkat edilmesi gerekir

Beagle köpeğinin minyatür bir cinsi olan ve Elizabeth Beagle olarak anılan başka bir türü daha bulunur. Boyu 30 cm, ağırlığı 10 kg olan bu köpeği önceki dönemlerde avcılar; atların terkisinde taşıyarak yanlarında avda yardımcı olması için götürür.

Beagle Fiyatları, Türkiye’de rengi, cinsiyeti ve kökenine göre 12.500 TL ile 34.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Elbette köpeğin eğitim durumu ve yaşına göre de bu cins köpek fiyatları farklılık oluşturabilir.

Köpek Fiyatları 2022

Cavalier King Charles Fiyatları

Cocker Spaniel ve King Charles köpeklerinin çiftleşmesiyle ortaya çıkan Cavalier King Charles köpeği, 9-14 yıl ömre sahiptir ve İngiltere kökenlidir. Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler, 3 farklı renkte tüye sahiptir:

Bedeninin her yerinde karışık olarak görülen siyah-bronz tüylü Cavalier King Charles; her yeri kızıl tüylerle kaplı olan Ruby; gözleri, kulakları kırmızı fakat bedeninin diğer yerleri beyaz tüylerle kaplı olan Blenheim Cavaliers olmak üzere adlandırılmaktadırlar. Bu sevimli köpeklerin yaklaşık olarak boyu, 30-33 cm; kiloları ise 5-8 kg civarında değişiklik göstermektedir. Uzun sallanan kulakları ile ev ortamında rahatlıkla bakılabilecek bir köpek cinsidir.

Avrupa topraklarında 18. yüzyıla varana kadar soylu olma simgesi olan Cavalier King Charles Spaniel köpek ırkı, adını İngiliz kralı II. Charles’tan almıştır. Sabırlı ve sahiplerine olan bağlılık duyguları sayesinde sarayda yaşayan soyluların gözdesi olması da tesadüf olmamıştır. Oyuncu uslu, sevecen ve neşeli yapıları ile bugün de birçok hayvanseverin gölünü fethetmektedir. Sahiplerinin hislerine değer verir ve onları çok iyi anlar. Zeki, oyuncu ve eğlence doludur. Akıllı olmaları eğitimi oldukça kolaylaştırır. Duygusal bir köpek ırkı olan Cavalier King Charles köpeğine asla sert davranılmamalıdır. Köpek fiyatları, süs köpekleri fiyatları araştırması yaparken mutlaka değerlendirmeye alınması gereken bu köpekler ev ortamında rahatlıkla bakılabilecek bir ırktır. 2022 yılına ait Cavalier King Charles fiyatları, yaklaşık 25.000 TL civarındadır.

Köpek Fiyatları 2022

Toy Poodle Fiyatları

Toy Poodle, diğer adıyla Kaniş; önceleri su kuşlarını avlamak için oluşturulmuş bir köpek türüdür. Orta Asya’dan Avrupa’nın çeşitli bölgelerine getirilmiş ve çok sevilmiştir. Kıvırcık tüyleri suya dayanıklıdır. Genellikle 25 – 38 cm boyunda ve 2- 6 kg ağırlığında olan bu sevimli köpekler, atletik vücutlu oldukları gibi zarif bir görünüme de sahiptir. Barbone veya Caniche isimleriyle de anıldıkları olur. Oyuncak, Standart ve Minyatür olmak üzere üç grupta Toy Poodle görülmektedir. Siyah, beyaz, kahverengi, gri, krem, gümüş, kayısı rengi, kızıl gibi birçok rengi olan kıvırcık tüylü bu köpekler; oldukça sevimlidir ve çocukların ilgisini çeker. Toy Pooddle köpek cinsinin büyüdükçe de kürkü kıvrılır ve kalınlaşır. Düzenli bakım ve tüylerinin taranması, kesilmesi kürklerinin parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

Yalnız olmayı sevmeyen Toy Poodle cinsi, yalnız kaldıklarında terk edilmiş gibi bir endişeye kapılabilir. Bunun üzerine havlama sıklığı artabilir. Sahiplerinin başkalarıyla ilgilenmesinden hoşlanmayabilir ve kıskanç tavırlar sergileyebilir. Çok zeki bir köpek cinsi olmasından dolayı eğitim süreçleri kolay olur fakat her şeyi öğrenmeye meyilli davranışları yüzünden kötü davranışları da çok çabuk kavrayabilir. Bu yüzden bu minik dost canlısı köpeğin yanında sergilenen davranışlara dikkat etmek gerekir.

Birçok özelliği ile oldukça ilgi çekici olan Toy Poddle türü köpekler günümüzde pahalı denebilecek köpekler listesinde başı çekmektedir. Toy Poodle fiyatları, köpeğin rengi, eğitim durumu, yaşı ya da safkan olma durumuna göre farklılık gösterebilir. 2022 yılı içinde Toy Poodle fiyatları artış göstermiş, 10.000 TL ile 40.000 TL arasında alıcılarının karşısına çıkmıştır.

Köpek Fiyatları 2022

Golden Retriever Fiyatları

Golden Retriever; İngiltere ve İskoçya’da 19. yüzyıl dönemlerinde avcılık faaliyetlerinde yardım etmesi amacıyla geliştirilmiş bir köpek ırkıdır. Ortalama 10–12 yıl yaşayan bu köpekler kendinden emin, dost canlısı, zeki ve güvenilir olma özellikleriyle tanınır. Altın sarısı, krem rengi, koyu sarı ya da açık dore tüyleri ile 51-61 cm boy; 25–34 kg ağırlığa sahip olabilir.

Golden Retriever ırkı köpekler sevgi dolu, neşeli, oyuncu ve dost canlısı olma özelikleriyle çocukların en iyi arkadaşı olabilirler. Korumacı tavırları onların aileden biri olmasını sağlar. Dünyada en çok tercih edilen köpek türleri arasında yer alan Golden Retriever köpek türü, yalnız kaldığında veya sevgisiz bırakıldığında yaramazlık yapmaya meyillidir. Irkları gereği sık sık aktiviteye ihtiyaç duyar. Sevecen olmaları bekçi köpeği olmalarını engeller. Çok iyi iz sürebildikleri için karada ya da sulak yerlerde avcılık yapabilirler. İyi eğitim alabilen bir Golden, bomba imha köpeği, narkotik köpeği ya da kılavuz köpeği de olabilir ama yine de bu sayılan durumlar en iyi ev hayvanı olmasına engel olmaz. Oyuncu ama aynı zamanda ev ortamına ayak uydurabilecek bir köpek arayanlar için köpek fiyatları araştırıldığında çeşitli rakamlarla karşılaşabiliriz. Eğitim durumu, sağlığı, yaşı gibi durumlara göre Golden Retriever fiyatları 2022 yılında 10000 TL ile 23000 TL arasında farklılık gösterebilmektedir.

Köpek Fiyatları 2022

Rottweiler Fiyatları

Adını Almanya’nın Rottweil kasabasından alan Rottweiler cinsi, koruma içgüdüsü yüksek bir bekçi köpeğidir. Günümüzde Rottweiler’in hem büyük hem de küçük türleri bulunmaktadır. Bunun sebebi zaman içinde standart omuz yüksekliğinin 50 cm’den 61 cm’ye yükseltilmesidir. Çünkü bazı insanlar bekçi köpeklerinin daha ihtişamlı görünmesi gerektiğini düşünmüştür.

Rottweiler Kasap Köpeği olarak da tanınan bu ırk, fiziksel olarak son derece güçlüdür. Bu nedenle bu bekçi köpekler, 1910 yılından beri polis teşkilatlarında eğitim aldıktan sonra polislere en iyi yardımcı olmuştur.

Fiziksel görünüşünden bahsetmek gerekirse genel olarak siyah tüylerin arasında kahverengi lekeleri olan Rottweiler’ın alt kürk ve üst kürk olmak üzere tüyleri iki bölümden oluşmaktadır. Asil, güçlü görüntüsünün altında hizmet etmeye hazır bir ruhu vardır. Büyük denebilecek vücudu ile korkutucu hatta vahşi olabilir fakat iyi eğitildiğinde zekasının ne kadar üst düzey olduğunu ve kontrol altına alınabileceğini görebiliriz. Oldukça sadık, sevecen ve güvenilirdir. Eğitilme durumlarına göre çocuklarla iyi anlaşabilir ve itaatkar davranışlarla birçok konuda destekçiniz olabilir. Yanlış eğitildiklerinde hırçınlıktan öte vahşi ve de dolayısıyla çok tehlikeli olabilir.

Önceleri kesilen kuyruklarıyla gündemde olan fakat 2000’den bu yana Labrador ırkında olduğu gibi uzun kuyruk ile kabul görmeye başlayan Rottweiler cinsi köpekler bütün dünyada ilgi çeken bir ırk haline gelmiştir. Bahsetmeden geçilmemesi gereken bir başka konu ise artık bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Rottweiler köpeklerinin kulak ve kuyruklarını kesmek yasaktır.

İyi eğitilmiş olması, yaşı ya da bakımı gibi konular göz önüne alındığında başka cins köpek fiyatları gibi Rottweiler cinsinde de fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. 2022 yılına ait Rottweiler köpek fiyatları 13000 TL- 26000 TL arası fiyatlarla -önceki yıllara oranla- artış göstermektedir.

Köpek Fiyatları 2022

Doberman Fiyatları 

Kökeni Almanya olan Doberman; ortalama 61-72 cm uzunluğunda, 32-45 kg ağırlığında bir iş köpeği türüdür. Ortalama olarak 10 ile 13 yıl yaşamları vardır. Mavi, siyah, fawn, beyaz, blue&rust, fawn&rust, red&rust, black&rust gibi renk seçenekleri bulunmaktadır. Kürkünün yüz, göğüs, ayak üstü ve anüs çevresi gibi bölümlerinde pas rengi lekeler olur. Doberman’ların tüyleri parlak ve kısa olarak karşımıza çıkar. Kendinden emin bir yapısı olan Doberman cinsi köpekler; itaatkar ve sadık oldukları gibi zeki, enerji dolu ve korkusuzlardır.

İlginç bir çıkış noktası olan ve dünyada üreticisinin ismini taşıyan tek köpek olan Doberman, adını 1890 yılında, Almanya’nın Apolda şehrindeki Alman vergi memuru K. F. Louis Dobermann’dan almaktadır. O zamanlarda vergi toplamakta zorlanan K. F. Louis Dobermann, vergi vermede zorluk çıkaranlara karşı kendini korumak ve bu kişileri de korkutmak adına bu köpeği üretmiştir.

İnce kürkü sebebiyle sıcak iklim seven bu köpek ırkı, eğitilirken 1 ila 5 kez komut alarak öğretilmek istenen davranışı kavrayabilir. Hareketli ve koruyucu ve dominant bir ırktır. Bu nedenle ilk defa köpek bakımı üstlenecek kişiler için pek uygun değildir. Genel olarak bahçeli ya da uygun boş arazisi olan evlerde yaşaması gerekir fakat sıcaklığı ayarlanmak şartıyla kulübede de yaşayabilir.

Sahibine düşkün olan Doberman, iş köpeği ırkından olduğu için verilen görevleri yerine getirmeye hazırdır ve bundan mutlu olur.

Bugün cins köpek fiyatları temel alındığında ortalama bir rakama sahip olan Doberman köpek fiyatları ortalama 11500 TL ile 23000 TL arasında yaşına, sağlığına ya da eğitim durumuna göre farklılık göstermektedir.

Köpek Fiyatları 2022

Pinscher Fiyatları

Tarihi çok eski zamanlara dayanan ve fare avcılığı ile ün yapan Pinscher, vaktinde çiftçilere oldukça fazla yardımı dokunmuş bir köpek cinsidir. Minyatürler kralı olarak da anılan bu köpekler, büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alır. Pinscher’a enerjik yapısı gereği düzenli olarak hareket edebileceği bir ortam yaratılmalıdır. Aksi takdirde obezite sorunları ile karşılaşılabilir. Küçük olması Pinscher köpeğinin evde bakımını kolaylaştırır. Yaşadığı ortamda tehlike oluşturabilecek şeylerin bulundurulmaması av içgüdüsünün güçlü olmasından dolayı önemlidir. Pinscher köpeğini haftada bir kez fırçalayarak bakımı kolayca yapılabilir. Fırçalama işlemi köpeğin ölü kıllardan arınmasını ve rahatlamasını sağlar. Soğuğa dayanıklı olmayan Pinscher cinsi köpek sıcak iklim hayvanıdır.

Ceza almayı ve yabancıları sevmeyen Pinscher köpeği, koruma içgüdüsü ile hareket ettiği için daha çok sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Sadakat konusunda çok başarılıdır. Kucakta taşınmayı çok sever, konforlu bir ortamda yaşamak ister. Oyuncu ve gürültüye karşı dayanıklı yapısı, büyük çocuklarla arasının iyi olmasını sağlar. Küçük çocuklar bilmeden de olsa ona zarar verebileceğinden dolayı o da içgüdüsel olarak buna karşılık verebilir. Bu durum küçük çocuklu aileler için tehlike arz edebilir.

Büyümeyen köpek fiyatları incelendiğinde 2022 yılına ait Pinscher fiyatları 11200 TL civarındadır. Yavru bir Pinscher edinmek isteyenler için 30000 TL ile 40000 TL arasında bütçeden bahsedilebilir. Her köpekte olduğu gibi Pinscher’da da eğitim durumu, yaşı, bakımlı olması, sağlığı gibi konular; büyümeyen köpek fiyatlarını etkilemektedir.

Maltipoo Fiyatları

Maltese ve Toy Poodle köpek ırklarının melezi olan Maltipoo köpek, Multapoo ve Maltidoodle gibi değişik adlarla da anılmaktadır. Fiziksel olarak incelendiğinde 21- 25 cm boy; 1,5- 4 kg ağırlığı ile oldukça sevimli bir görünüşe sahiptir.

Yumuşak ve kıvırcık tüyleri olmasına rağmen tüy dökme konusunda sahibini zorlamayan Maltipoo, kemik yapısının hassas olması sebebiyle zarar görmeye müsaittir. Evde bakmaya uygun bir köpek olan Maltipoo köpeği, sıcak iklimi sever. Dolayısıyla ev ortamı onlar için çok uygundur. Hassas bir yapısı olan Maltipoo’nun sıklıkla yıkanıp taranması, yüzü ve kulak içlerinin temizlenmesi, her köpekte olduğu gibi veteriner kontrolü ve aşılarının rutine bağlanması gerekir.

İnsancıl ve oyun seven Maltipoo, çocuklar ile iyi anlaşabilir; yalnız bırakıldıklarında yaramazlık yapmaz. Bu nedenle evde beslenmek için ideal köpekler arasındadır. Hassas yapısı sebebiyle çok soğuktan veya sıcaktan etkilenebildiği için hasta olmaya meyillidir. O yüzden bahçe gibi ortamlarda beslenmeye uygun değildir. Maltipoo köpek fiyatları incelendiğinde köpeğin tüy renginden cinsiyetine, eğitiminden sağlık durumuna kadar bütün özelliklerin büyümeyen köpek fiyatları için belirleyici kriter olduğu görülecektir. Günümüz şartlarında bahsedilen kriterlere göre Maltipoo köpek fiyatları 13000 TL ile 35.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Köpek Fiyatları 2022

Pug Fiyatları

Antik çağlardan bu yana Çin İmparatorluğu’ndan bütün dünyaya yayılan Pug köpeği, fiziksel olarak büyümeyen bir köpek ırkıdır. 6 ila 8 kg ağırlığında, 25 ila 33 cm boyunda olan bu sevimli köpek, 12- 15 yıl civarında ömre sahiptir.

Kısa ve parlak tüyleri; siyah, kayısı rengi, kahverengi gibi renklerde olur. Genel olarak çok tüy dökmeyen bu köpek, en çok yazın tüy döker. Bakımına dikkat edildiği sürece tüy dökme sorunu en az seviyede görülür. Haftada bir ya da iki kez yapılan fırçalama, tüy dökülmesini azaltacaktır. Bakımı çok kolay olan Pug köpeğinin düzenli banyo yaptırılması kötü kokmasını engeller. Horlamalarıyla ünlü olan Pug; ağız, burun, kulak gibi bakımları düzenli yapıldığında daha az hırıltı çıkarır.

Dost canlısı, sevgi dolu, sosyal ve çok akıllı olan Pug köpeği; hassas ve duygusaldır. Kötü davranıldığında çabuk incinir. Bu nedenle eğitim verirken katı yöntemler kullanılmamalıdır. Her hayvan gibi fazlaca şefkate ihtiyacı vardır.

2022 Köpek fiyatları incelendiğinde Pug köpek fiyatı 13750 TL-26000 TL civarında farklılık gösterebilmektedir. Pug köpek fiyatları için ortalama bir fiyattan bahsetmek gerekirse yaşına, eğitimine, bakımına, sağlığına göre 34500 TL civarında olduğu söylenebilir.

Çin Aslanı Fiyatları

Tarihi Çin ve Moğolistan’a uzanan Çin aslanı, av köpeği kızak çekme köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Chow Chow olarak da adlandırılan bu köpek ırkı, kürkü sebebiyle aslana benzetilir ve pofuduk tüyleri ile büyük olmasına rağmen çok sevimli görünür. En önemli özelliklerinden biri dilinin siyah hatta bazen mavi ya da mor olmasıdır. Uzuna yakın yumuşak tüyleri mavimsi bir gri, kızıl, ten rengi gibi tonlarda görülür. Kıvrık ve sırtına doğru uzanan kuyruğu ona ayrı bir sempati kazandırır.

Sadık, ailesine bağlı yabancılara karşı kuşku dolu olan bu köpek; içgüdüleriyle hareket edebilir. Bekçi köpeği olma özelliği sayesinde sahiplerini korumak ister. Apartmanda yaşamaya uygun olmaları için yavru halinden itibaren eğitilmelidir yoksa agresif davranışlar gösterebilir. Fazla havlamaz fakat inatçı bir karaktere sahiptir. Kedi ruhuna sahip oldukları da söylenebilir. Yavruluktan itibaren insanlara alıştırılmazsa agresif tavırları sebebiyle bebekli aileler ya da ilk kez köpek bakacaklar için uygun değildir.

Sık bir kürke sahip olan Çin aslanları, sıcak iklimlerde rahat edemez. Bu nedenle ona yaz aylarında fazladan özen gösterilmesi gerekir. Mevsim değişikliğinde çok tüy dökebileceği için en haftada en az bir kez tüyleri taranmalıdır.

2022 yılı Çin Aslanı fiyatları ortalama olarak 13000 TL- 26000 TL olarak karşımıza çıksa da eğitim durumu, yaşı, bakımı gibi konular göz önüne alındığında daha yüksek fiyatlarla karşılaşmak da mümkün.

Yorkshire Terrier Fiyatları

1800’lü yıllarda İngiltere’in Lancashire ve Yorkshire bölgelerinde geliştirilen Yorkshire Terrier, ilk olarak maden işçileri tarafından madendeki kemirgenleri avlaması için üretilmiştir.

3-4 kg ağırlığında 17-23 cm boyunda olan bu köpek, 11-16 yıl yaşamaktadır. Upuzun, parlak, ipeksi ve düz bir kürke sahiptir. Uzun tüyleri yemek yerken mama kabına girebilir. Bu yüzden genelde baş kısmındaki tüyler tokayla toplanabilir. Tüylerinin yoğun ve uzun olması tüy dökmesine sebep olsa da bakımları oldukça kolaydır. Tüyleri hipoalerjenik yapıda olduğu için tüye karşı hassas olan birçok kişiye bile alerji yaptığı görülmez. Yavru halindeyken tüyleri siyah olsa da 1 yaşından sonra taba rengi ve mavi tüyler çıkmaya başlar; yetişkinlik döneminde altın rengi, kahverengi, gümüş, çelik mavisi ya da sarımsı tonlar tüylere hakim olur.

Süs köpek fiyatları arasında incelenebilecek olan bu küçük köpeklerin 2022 yılına ait fiyatlarına bakmak gerekirse Yorkshire Terrier fiyatları 35000 TL civarındadır. Safkan olma durumu fiyatları etkileyen en önemli özelliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü