Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever türleri, en çok sevilen ve en çok sahiplenilen türlerden biridir. Genellikle insan canlısı oldukları ve tüm insanlarla genel olarak iyi anlaştıkları için tercih edilirler. Goldenlar büyük köpek türleridir ve uzun tüylere sahiplerdir. Genellikle gülümser görünürler ve hemen herkesle arkadaş olabilirler. Ev köpeği olarak pek çok ailenin bir Golden’ı olduğunu görebilirsiniz.

Golden Retriever Nasıl Bir Türdür?

Golden Retriever türü köpekler; sevimli, oyuncu ve cana yakın köpeklerdir. Sadık, ailelerine ve sahiplerine bağlı, itaatkar köpeklerdir. Söz dinleyen, nispeten kolay eğitilen ve sahibini memnun etmekten aşırı keyif alan canlılardır.

İlk kez köpek besleyecek olanlar için ve çocuklu aileler için ideal cinslerden biri olarak değerlendirilir. Akıllı oldukları düşünülen ve nazik yapıları ile sevilen, hayranları olan köpek türleri arasında yer alır.

Golden Retriever cinsleri temel olarak 3 türdedir. Bunlar; Ameikan Golden Retriever, İngiliz Golden Retriever ve Kanada Golden Retriever olarak çeşitlendirilir. Genellikle 3 tür birbirinin aynısı sayılır ve fakat 3 farklı renktedirler. Altın rengi, açık altın rengi ve koyu altın rengi olarak türlerin farklılıklarını anlayabilirsiniz.

Golden Retriever Görünümü

Golden Retriever cinsi köpekler; aile arkadaşları ve herkesle arkadaş olabilen sevimli, hareketli ve enerjik köpeklerdir. Karşılarında gördükleri hemen herkese sempati gösterir ve herkese sevimli görünmek için genellikle gülümserler. Amerika’da en popüler ırklardan biri olarak kabul edilir ve sahiplenme oranları oldukça yüksektir.

İnsanları memnun etme yatkınlıklarından dolayı tercih edilen Golden Retrieverların genel görünümleri şu şekildedir;

 • Ortalama yaşam süreleri 10 ila 12 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Kürkleri uzun tüylerle kaplıdır. Tamamen düz bölgeler ve bazı yerlerde hafif dalgalı, parlak bir tüy yapısına sahiptirler.
 • Çocuklar köpekler, aileler ve yaşlılar ile iyi anlaşırlar ve uygunlardır.
 • Ağırlık erkek Goldenlarda genellikle 27 ila 36 kg civarındadır. Dişi Goldenlar ise 25 ila 32 kg civarında olan büyük köpeklerdir.
 • Boy uzunluğu dişi bir Goldenda 51 ila 56 cm iken erkeklerde bu oran 56 ve 61 cm civarında görülür.
 • Oyuncu, dışa dönük, hevesli ve istekli bir cinstir.
 • Enerji seviyesi yüksek ve egzersiz ihtiyacı vardır
 • Tüy dökmeye meyillidir ve sık tımar edilmesi gerekir.

Golden Retriever türü, havlamaya orta seviyede meyillidir. Esasen çok havlamayan ve sadece gerektiğinde havlayan bir tür olarak bilinir. Bu da onun daha rahat tercih edilmesini sağlıyor.

Golden Retriever Özellikleri Nelerdir?

Golden Retriever köpekler, oyun sever ve arkadaşçadır. Orta uzunlukta olan kürkleri genelde parlak ve altın renkleriyle oldukça popüler cinslerdir. Sportif sınıfta yer alan Goldenlar, enerjileri yüksek canlılardır. Ancak bilmeniz gereken, salyalarını yüksek miktarda bırakırlar. Muhtemelen çok gülümsedikleri için sürekli sızıyor olabilir.

Golden Retriever özellikleri;

 • Eğitilmesi kolay köpeklerdir.
 • Yavruluk döneminden itibaren sahiplenilebilir ve eğitilebilir
 • Çok sık tımar ve sürekli fırçalama gerektirir.
 • Çiğneme eğilimleri yüksektir.
 • Suyu seven Goldenların eğitimi kolaydır.
 • Yüksek derecede sadakat ve itaat eğilimleri vardır.
 • İlk kez evcil hayvan edinecekler için idealdir.
 • Kilo alma potansiyelleri yüksek olduğu için beslenme ve diyetlerine özen göstermeniz gerekir.

Golden Retriever cinsleri genellikle hareketli, oyuncu ve memnun etmek üzere sahibinden komut bekleyen bir tavırları vardır. Her an koşmaya istekli ve her an oyun oynamak için heyecanlı nefes alıp verirken görebilirsiniz onları. Tek bir zıplama yapsanız karşısında defalarca zıplamaya, oynamaya devam edecek nitelikte aşırı istekli köpeklerdir.

Golden Retriever Nasıl Görünür?

Kimileri Golden Retrieverların aptal bir görünüme sahip olduklarını düşünür. Kimileri fazla sempatik olduğunu ve bazıları itaat etmesinden dolayı keyif alırlar. Özellikle çocuklu aileler ve geniş ailelerin tercih ettiği bir ev köpeğidir. Ancak oyun oynamaktan keyif alan yalnız bireylerin de favorisi olabilen bir cinstir.

Golden Retriever türü köpeklerde yetişkinler genellikler 25- 25 kg arasında olurlar. Orta sınıf olarak tanımlanırlar ancak hızlı büyürler ve yavrular dahi büyük yapıdadır. Küçük ve oyuncak türü evcil hayvanlarla yalnız bırakmamakta fayda vardır. Zira oyun oynamalarında sınır olmayabilir.

AKC standartlarına göre, Goldenlar yumuşak, güçlü bir yürüyüşle hareket eder ve tüylü kuyrukları, cinsin özelliğinden kaynaklı olarak dama neşelidir. Sürekli salladıkları kuyrukları ne kadar oyuncu ve sempatik olduklarını gösterir.

 • Golden Retrieverlar çok sık tüy dökerler ve daima tüyleri çıkmaya devam eder.
 • Düzenli fırçalanma gerektirir. Özellikle kuyruk ve iç gövde kısımlarında daha uzun ve hafif seyrek tüy yapısı mevcuttur.
 • İskoç Dağlık Bölgesi’nde av ve su kuşları toplayan köpeklerin olarak günümüze gelmişlerdir. Bu nedenle, dış tüyleri yoğundur ve suyu iter.
 • Goldenların kalın bir astarları var. Kürkleri, dalgalı veya düz olabilir.

Bazı türlerinde hem düz hem dalgalı kürk yapısı görülür. Göğüs kısmındaki tüyler genel olarak daha ağırdır. Suyu seven cinslerdir ve ancak koku oluşabilir. O yüzden çok sık yıkamamak ve iyi kurulamak önemlidir. Kaliteli cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Derileri bakteri oluşumuna meyillidir.

Goldenların bazılarında yoğun ağız kokusu da görülebilir. Genellikle mamadan kaynaklı olabilir ancak maya bakterilerine karşı da yatkınlardır. Diş ve ağız bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir.

Golden Retrieverlar Ne Yer?

Golden Retriever’lar, ölçülü olarak verildikleri sürece çeşitli insan gıdalarını yiyebilirler. Bunlar; proteinler, yağsız et ve sığır eti, tavuk, hindi veya somon balığı gibi balıklar olabilir. Ayrıca meyve ve sebzeleri, pişmiş pirinç, makarna ve sade yoğurt gibi bazı süt ürünlerini tüketebilirler.

Irkları için özel olarak üretilen ticari mamaları deneyebilirsiniz. Bebeklik döneminde bir Golden edindiyseniz mutlaka veteriner önerisine göre biberon ve köpek sütüyle beslemeniz gerekir. Periyodik olarak aylarına ve yaşına göre öğünlerini artırmalı ve düzenlemeniz gerekir.

Golden Retriever beslenmesi hakkında detaylı araştırma yapmanı ve kilo almaya meyilli yapısını kontrol altında tutmanızda fayda vardır.

Golden Retriever Gereksinimleri

Golden Retriever gereksinimleri ırkın eğilimleriyle alakalıdır. Çok yönlü bu türler, kuş ve su köpekleri olarak da bilinir. Kürkleri suyu ideal biçimde iter. Aile hayvanları ve engelliler için hizmet amaçlı kullanılan canlılardır. Arama kurtarma köpekleri olarak da eğitilerek kullanılırlar.

Goldenların gereksinimlerinden şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Egzersiz Gereksinimleri: Her gün ortalama 40 dakika
 • Enerji Seviyesi: Ortalama
 • Ömür Aralığı: 10- 13 yıl.
 • Horlama eğilimi: Düşük Horlama
 • Salya eğilimi; orta seviye
 • Sosyalleştirme eğilim ve ihtiyaçları vardır.
 • Dikkat ihtiyaçları yüksektir.

Bu türün önemli görünüm özelliği; bacaklar, göğüs ve kuyruktaki ağır tüylenmedir. Sık sık tımar etmeniz ve derisine, tüylerine özen göstermeniz gereklidir. Goldenların bakımı çok kolay değildir. Sık dökülen tüyleri, sıkama esnasında da yoğun şekilde görebilirsiniz.

Ağız bakımı, pati ve tırnak bakımları ayrı bir seans gerektirir. Koku oluşmaması için kuru şampuan kullanabilir ve astar ve alt derisini sık sık fırçalayabilirsiniz.

Bu türlerin kafası güçlü ve geniştir. Kulakları çok büyük değildir, ancak başın üzerinde dururlar ve çene çizgisinin hemen altına sarkarlar. Göğüs derindir ve vücut dengelidir. Golden Retriever yaklaşık 10 ila 13 yıl yaşar.

Golden Retriever Kişilik

Golden Retriever dengeli, zeki ve sevecendir. Golden Retriever’lar oyuncudur, ancak çocuklara karşı naziktir ve diğer evcil hayvanlar ve yabancılarla iyi geçinme eğilimindedirler. Bu da bu türlerin, itaat eğitimine neden bu kadar iyi yanıt verdiklerini ve bu kadar popüler hizmet köpekleri olduklarını açıklıyor. Ayrıca, kuş avlamak veya koruyucularının terliklerini getirmek de dahil olmak üzere çalışmayı severler.

Golden Retriever’lar genellikle havlayan türler değildir ve koruma içgüdülerinden yoksundurlar, bu nedenle iyi bekçi köpekleri olmadıkları kesindir. Ancak bazı golden retrieverlar, yabancılar yaklaştığında sahibine haber verme eğilimindedirler.

Golden Retriever ile Birlikte Yaşamak

Golden Retriever cinsleri aktif olmayı ve devamlı hareket etmeyi severler. Esasen kuş köpekleridir ve koşmayı hoplayıp zıplamayı severler. Sürekli eğlence, macera ve oyun onların en sevdiği etkinliklerdir. Top oynamayı da alışkanlık haline getirebilirler ve bir egzersiz boyunca sıkılmadan attığınız topları, toplayıp getirmekten sıkılmazlar.

İyi birer yüzücü olan Goldenlarla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ancak eğer bir havuzunuz var ise Golden yüzdükten sonra temizlemeniz gerekecektir. Çok fazla tüy bırakmaya meyilli olduklarını belirtmiştir. Bu cinsler, günlük egzersizleri yapıldığı sürece apartman ve şehir köpekleri olabilirler. Ancak düzenli olarak dışarı çıkartmaz ve egzersizlerini yaptırmazsanız evi çok fazla dağıtabilirler.

Golden Retriever Tarihçesi

Golden Retriever tarihi, Büyük Britanya’ya dayanır. Tarlalarda ve su yollarında görülen bu türler, 1999 yılında, AKC’de ikinci en popüler köpek türü olarak seçilmiştir. İdeal bir aile köpeği olmasına rağmen kökenleri, açık alanlara ve tarlalara dayanıyor. Avlamayı suda ve karada başaran Goldenlar, bi tazı olarak bile düşünülebilir.

Tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılan Goldenların, uyarlanabilir oldukları ve bu nedenle zeki oldukları düşünülür. Oysa, onların tek yaptığı sahiplerini memnun etme çabalarıdır. Dayanıklı ve sağlam bir yapıları vardır. Suya, soğuk havaya ve yaralı avı takip etmeye bayılırlar. Şehir hayatında onu dinamik tutmak için bu yeteneklerine dayalı oyunlar türetmeniz, güzel zamanlar geçirmenize fayda sağlar.

Bugün, golden retriever’lar sadece iyi kuş köpekleri ve aile hayvanları değildir; ayrıca körler ve engelliler için hizmet köpekleri ve arama kurtarma köpekleri olarak başarılı grafikler çizerler. Ayrıca kaçakçılık tespit köpekleri olarak da oldukça popülerdirler.

Golden Retriever Sahiplenmek İçin 15 Neden

Golden Retriever sahiplenmek için pek çok nedeniniz olabilir. Özellikle bu türün hayranları olduğu gibi farklı amaçlarla edinen ya da sahip olan insanlar vardır. Goldenlar iş köpeği veya ev köpeği olarak yetiştirilebilirler. Altın renkleri ve muazzam gülümsemeleriyle iyi birer dost olan bu canlıları sahiplenmeniz için öne çıkan özelliklerinden bahsedebilirsiniz.

 • Sarılmayı İyi Bilirler

Bir Golden köpeğiniz varsa, mutsuz olduğunuz zamanlarda yalnız değilsiniz demektir. Sizin üzüntünüzü ve durgun halinizi hissedecek ve size sarılacaktır. Keyfinizin yerine gelmesi için mutlaka sizi saracak, gülümsemeniz için elinden geleni yapacaktır.

 • Memnun Etmeyi İyi Bilirler

Golden Retriever köpekler sahiplerini ve birlikte yaşadıkları ailelerini mutlu ve memnun etmekten haz alırlar. Sadece bunun için yaratılmış olduklarını bile düşünebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yapabilir ve verdiğiniz tüm komutları yerine getirebilir türden cinslerdir.

 • Eğitimde Başarı Onların İşidir

Goldenlar eğitilmesi en kolay cinsler olarak bilinirler. İtaat eğitimlerin hangi yaşta verirseniz verin mutlaka hızlı yanıt ve kısa sürede başarı sağlayacaklardır. Çünkü sahiplerini memnun etmek ve sevilir olmak onların esas gayesidir.

 • Nezaketi İyi Bilirler

Golden Retriever türleri naziktirler. Nezaketlerini daima korurlar ve herkese aynı özenle davranırlar. Ev içinde ve sosyalleştikleri ortamlarda daima nazik türlerdir. Boyutları iri olmalarına rağmen şaşırtıcı şekilde nazik olmaları, onların daha çok tercih edilir olmalarını sağlıyor. Sahip olunacak en iyi aile köpeklerinden biri olarak meşhurlardır.

 • Sessizlerdir

Goldenler apartman hayatına uyum sağlayabilen ve havlama eğilimi fazla olmayan köpeklerdir. Sadece gereken durumlarda havlarlar ve seslendiğiniz zaman havlamayı bırakabilirler. Ev ortamını için, yaşlılar için en uygun köpekler olarak bilinirler. Daha önce hiç evcil hayvanla ilgilenmemiş insanlar için de önerilen ve kolay eğitilebilen türler olarak bilinirler.

 • Davetkarlardır

Goldenlar kanepenin üzerinde boş boş zaman geçiren sahiplerini, dışarı çıkmaya tetikleme konusunda başarılıdırlar. Tembellikten çok hoşlanmayan bu türler kendileri hareket halinde oldukları gibi sahiplerini aynı durumda gördükleri zaman dışarı çıkarmak için mutlaka davranacaklardır. Atletik yapılarıyla onunla yürüyüşlerden dahi keyif alacaksınız.

 • İyi İlişkilere Sahiplerdir

Golden Retriever cinsi köpekler, diğer insanlarla ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Hatta bebeklerle birlikte büyümeleri, çocuklarla oyun oynamaları için özellikle tercih edilen cinsler olarak bilinirler. Diğer evcil hayvanlar ve hatta kedilerle dahi daima iyi ilişkileri vardır. Goldenlar tam manasıyla ortam evcilleridir. Tüm canlılara uyum sağlayabilir ve sorunsuz şekilde birlikte yaşayabilirler.

 • Emin ve Güvenilirlerdir

Golden Retriever davranışları, yürüyüşleriyle daima kendinden emin olduklarını vurgularlar. Muazzam boyutları ve dik duran yapıları ile kendilerinden emin ve çevreye güvenli mesajlar veren cinslerdir.

 • Harika Yüzücülerdir

Atalarından gelen kalıtsal özellikleriyle Goldenlar, iyi birer yüzücüdürler. Tüyleri suya elverişli ve su tutmaz niteliktedir. Göğüs ve kuyruk kısmındaki kalın ve ağır katman, soğuk havalarda dahi yüzmeye uygun olduklarını ve vücut ısısını tam olarak sağlamaları için özenle dizayn edimi niteliktedir. Sadece karada değil suda da kuş köpekleri ve av köpeği olarak uygunlardır.

 • Tam Bir Seyahat Köpeği

Goldenlar uzun yollara gitmekten ve yolculuk etmekten keyif alan türlerdir. Birlikte seyahate çıkabilir, farklı ortam ve iklimlere kolay uyarlanabilir özellikleriyle çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Geziler ve yolculuklar için en ideal evcil hayvanlardan biri olarak seçilmektedir.

 • Akıl Sağlığına Destektir

Golden Retriever köpeklerin akıl sağlığına iyi geldiği söylenir. Bilim insanlarına göre stres azaltmak ve kaygı bozukluklarını gidermek için Goldenları öneriyor. Birlikte uyumak veya uyurken civarınızda bulunması, psikolojik hastalıkların tedavisinde yardımcı olacaktır.

 • Eğlenceye Hazır ve Nazırdırlar

Golden Retriver eğlence anlayışı, tüm türlerden daha çok olabilir. Ailenin tüm bireyleriyle her an oyun oynayabilir. Dışarıda dahi sempati duydukları herhangi birine karşı oyun oynamak için koşarak gidebilirler. Hayatın her anını gayet keyifli ve eğlenceli hale getirebilir canlılardır.

 • Golden Gülümseyişi

Goldenları sahiplenmek için o tatlı suratlarına bakmak yeterli olacaktır. Tatlı bakan gözleri, muazzam gülümsemeleri ve sempatik tavırlarıyla mutlaka seveceğiniz bir cinstir.

Golden Retriever Sahiplenmek

Bir Golden Retriever sahiplenmek, profesyoneller, deneyimliler veya acemiler için de harika bir seçimdir. Çocuklu aileler, yaşlılar veya ilk kez köpek besleyecekler için ideal seçimlerdir. Goldenları beslemek ve onlara bakmak kolay ve eğlencelidir. Kolay olan yönleri;

 • Eğitimi en kolay köpeklerden biridir
 • Şehir köpeği olarak hızlı uyum sağlarlar.
 • Dış alanda yaşamak ve ev ortamında yaşamak için idealdirler
 • Çabuk sosyalleşirler
 • Zararsızlardır ve diğer evcillerle iyi anlaşırlar
 • İnsanlar, çocuklar ve yaşlılarla iyi anlaşırlar
 • Hem kendi türleriyle hem diğer türlerle çok iyi anlaşırlar
 • Apartmanda yaşamaya uygun canlılardır.
 • Dayanıklı ve sağlıklılardır.

Golden Retriever sahiplenmek konusunda tam kararlı değilseniz ve çekinceleriniz varsa zor yanlarını da mutlaka araştırmalısınız. Tam olarak emin olduğunuzda edinmeniz, daha ideal olacaktır. Goldenların olumsuz veya zor yanlarıysa şöyledir;

 • Tüy dökmeye aşırı meyillilerdir. Sık dökülen tüylerini sürekli tımar etmek durumundasınız.
 • Sürekli hareketli ve enerjiklerdir.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Her gün düzenli olarak yaptırmanız gerekir.
 • Özenli bakılmadığında koku oluşumu görülebilir.
 • Beslenmesine dikkat etmek gereklidir. Kilo almaya meyillidirler.
 • Fazla sosyal olabilirler.

Golden Retriever satın almak veya ücretsiz sahiplendirme ilanlarından bir golden seçmek için emin ve kararlı olmanız gerekir. Sorumluluğunu üstlenmek ve onunla özel olarak ilgilenmek için var olan şartlarınızı değerlendirin.

Golden Retriever Ücretsiz Sahiplendirme

Golden Retriever satın alma veya sahiplenme için çok sayıda ilan bulunur. Genellikle yaygın olan bir türdür ve çiftleşmesinden dolayı çok sayıda Goldena kolay ulaşabilirsiniz. Kanada, İngiltere veya Amerika Golden Retriever türlerini edinmek için bu cins hakkında araştırma yapın ve bilgi edinin.

Golden Retriever ücretsiz sahiplendirme için;

 • Sahipleneceğiniz Golden’ın tüm özelliklerini inceleyin.
 • Cinsiyeti, yaşı, tüy rengi, kökeni ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi alın.
 • Sağlık durumu ve aşıları hakkında yetiştiricisi ile görüşün.
 • Ailesini ve diğer kardeşlerini mümkünse görün.
 • Hastalıkları var mıdır, genel anlamda durumu nasıldır iyi inceleme yapın.
 • Yeni doğan bir yavruyu edinmek için 2- 3 ay beklemeniz önerilir.

Golden Retriever sahiplenmek için kararlı olmanız önemlidir. Fiyat incelemesi yapmanızın yanı sıra masraflarını da hesaba katmanız önemlidir. Genel giderleri arasında mamaları, ikramları, bakım ürünleri, veteriner masrafları gibi genel bütçe planlaması yapmanızda fayda vardır.

Bir Golden’a bakabilecek istekte ve potansiyelde misiniz? Eğitimleri genel anlamda kolaydır fakat onunla zaman geçirebilecek misiniz? Oyun oynamak, egzersiz ihtiyacını karşılamak ve daima onu tımar etmekten sıkılmayacaksanız sahiplenmeniz gerekir.

Golden Retriever Sahiplenmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Golden Retriever sahiplenmeye karar verdiyseniz öncelikle birlikte yaşadığınız aile bireylerine danışmanız gerekir. Apartmanda sorun oluşacak mı bu da önemli bir ayrıntıdır. Havlama meyilli olmadıkları için apartman yaşamına genellikle kolay adapte olurlar. Ancak her gün egzersiz ihtiyacını karşılamanız evde fazla gürültü yapmaması açısından önemlidir.

Golden Retriever yavru sahiplendiyseniz;

 • İlk doğduğunda görmeyecektir. Eklemleri hassas olacak ve yürümeyecektir.
 • Onu küçük bir kutuda tutmanız daha iyi olur.
 • Isı lambasıyla desteklemeniz ve yumuşak bir yastık, battaniye ile sarmanız gerekir.
 • Biberonla besleyebilir ve köpeklere özel üretilen süt vermeniz gerekir.
 • Beslenmesinden sonra yaklaşık 15- 20 dk sonra ıslak bir pamuk kullanarak dışkılamasını sağlayabilirsiniz.
 • Büyümeye başladıkça beslenmesini, veteriner önerisine göre yapmanız gerekir.
 • Yavru köpeklerin yatkın oldukları bazı hastalıklara karşı aşılarını mutlaka yaptırın.
 • Bebeklik dönemlerinde ise tuvalet eğitimleri için evde belirlediğiniz bir alana gazete sermeniz gerekir.
 • Su kabına kolay ulaşmalı ve daima temiz su bulundurulmalıdır.
 • Mama kabını daima ulaşabileceği bir yere yerleştirin. Kaymaz zeminde olması, zarar görmemesi ve korkmaması için önemlidir.

Olgunlaşma dönemlerinde bir golden ediniyorsanız, eğitimlerinde zorlanmayacağınız kesin. Ancak ilk geldiği andan itibaren şımarıklık yapacak ve sizinle oyun oynamak için aşırı hareketli davranacak olabilir.

Tuvalet eğitimi ve itaat eğitimlerini hemen vermeye başlayabilirsiniz. Haftada 3- 4 defa taramanız ve bakımlarını, egzersizlerini düzenli olarak yapmanız gerekir.

Golden Retrieverla Oyun Zamanı

Golden Retriever egzersiz ihtiyacı günde 40- 45 dakika civarındadır. Bunu iki periyot şeklinde sabah ve akşam yürüyüşleri olarak yapabilir veya programınıza göre günde bir defa uygulayabilirsiniz. Goldenlar oyuncu ve macerayı seven türlerdir. Top oynama, koşma, yakalama ve getirme, yüzme gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Doğayı ve açık alanları severler. Bahçeler, piknik alanları ve oyun parklarında zaman geçirmek, onlar için harika olacaktır. Kış aylarında yürüyüşe çıkardığınızda soğuk havaya karşı genellikle dayanıklıdırlar. Ancak çok uzun tutmamanız ve üzerine bir şeyler giydirmeniz yardımcı olacaktır.

Golden Retriever Alırken Bir Kez Düşünmeli mi?

Golden Retriever cinsleri aşırı hareketlidir. Bu her zaman istenen bir durum olmayabilir. Ancak yaşlılar ve engelliler için eğitilen Goldenlar daha sakin bir havada olabilirler. Golden Retriever sahiplenme konusunda emin değilseniz şu yönlerini tekrar gözden geçirin;

 • Yeterli miktarda egzersiz yaptırmanız neredeyse zorunludur
 • Coşkulu atlama, özellikle gençken görülen durumlarıdır.
 • Ağızlık kullanmak gerekebilir. Bir şeyleri çiğnemek, etrafta bir şeyler taşımak genel özellikleridir.
 • Tüyleri karışmaya müsaittir. Karışıklıkları önlemek için düzenli fırçalama ve tarama gerekir.
 • Ağır dökülmeye meyilli kürkleri olduğu için yine düzenli tımar gerekir. Evin her yerinde onun tüylerini görebilirsiniz.
 • Ayırt edici bir köpek kokusu vardır. Bu koku rahatsız edici olabilir.
 • Çok sayıda ciddi sağlık sorunuyla ilgili endişeler görülebilir.

Golden Retriever almak için tüm özelliklerini, genetik yatkınlıklarını ve birlikte yaşam konularını inceleyiniz. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinin ve sahiplenmek isteyeceğinizden emin olun.

Golden Retriever Davranışları Dizginlenebilir mi?

Golden Retrieverın coşkulu davranışları belki dizginlenebilir. Ancak çocukluk ve gençlik dönemlerinde bu çok mümkün değildir. Öncelikle Goldenla neler yapılabilir ve olası sorunlar nasıl ortadan kaldırılabilir buna bir bakalım;

 • Tüy Dökme ve Koku Problemi

Golden Retriever kokusu, bariz köpek kokusu ve bakterilerle yoğunlaştığında çok da çekilir bir koku değildir. Koku nedeniyle tüm o sevimlilikleri bir anda gidebilir. Bir Goldenla yaşayacaksanız onun kokusuna alışmanız gerekebilir. Parfüm içerikli bakım ürünleri kullanmak onda alerji oluşturabilir ve köpek imajını etkileyebilir.

Golden tüyleri; mutfakta, yemek masasında ve evin her yerinde olabilir. Onunla yaşamak için bir kez daha düşünebilirsiniz. Ayrıca çok fazla kepek ürettikleri de bir gerçektir. Alerjisi olan insanlar için tavsiye edilmeyen bir cinstir.

 • Hijyen ve Bakım

Golden Retriever hijyenine özen göstermek hem sizin ve ev halkının hem de onun sağlığı için önem taşır. Bol tüylü kürkü solunum veya yutma şeklinde içinize gidebilir. Bakteri ve enfeksiyon riskleri oluşturabilir. Banyo seanslarında ara sıra tıraş etmeniz ve aşırı uzayan tüylerini kesmeniz iyi gelecektir.

 • Sağlık Sorunları

Goldenların ne yazık ki ciddi sağlık sorunları vardır. Potansiyel sağlık problemlerini göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Genellikle 12- 13 yaşına kadar yaşayabilen ve hayatta kalan Golden Retriverlar, çeşitli hastalıklar ve sorunları geçirebilir.

Goldenların birçoğunda 6, 7 veya 8 yaşında, sakatlayıcı eklem ve kemik hastalıkları, kalp hastalığı görülebilir. Epilepsi veya kanser nedeniyle bu yaşlarda kayıplar olabilir. Golden Retriever’larda, çok yaygın cilt bozuklukları ve alerjiler olabileceğinden (veya daha da kötüleşebileceğinden) kuru mama ile beslenmemeli önerilir. Gerçek et ve sebzelerden oluşan ve kesinlikle tahıl içermeyen ev yapımı bir diyet veteriner kontrolüyle uygulanabilir. Golden Retriever Sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmeniz, sahiplenmeden önce yapmanız gerekenler arasındadır.

Golden Retriever Hastalıkları Hakkında

Golden Retriever hastalıkları hakkında bilgi edinmek ve bir Golden alırken sağlığını kontrol ettirmeniz önemli olacaktır. UK Kennel Club tarafından Golden Retriever cinsinin yatkın olduğu sağlık sorunları ve endişe verici hastalıkları listelenmiştir. Buna göre Goldenlarda görülebilecek sorunlar şöyledir;

 • Obezite

Golden Retriever’ın kökenleri nedeniyle kilo almaya yatkındır. Aktif spor yapmalı ve düzenli egzersizleri uygulanmalıdır. Diyetine özen göstermekte fayda vardır. Sağlıklı kilosunu korumak için bol bol doğaya çıkarın. Obezite ve buna bağlı olarak diyabet gelişebilir.

 • Bacak Uzunluğu

Goldenlar bedenlerine oranlar kısa bacaklı köpeklerdir. Bacaklarının sağlamlaşması ve vücut ağırlıklarını rahat taşımaları için aktifleştirmek ve sporif etkinlikleri uygulamak önemlidir.

 • Kalça Displazisi (HD)

Bu durum, bir köpeğin kalçaları anormal şekilde geliştiğinde ortaya çıkar. Çeşitli gelişimsel problemler ve anormallikler, yaşlı köpeklerde eklem problemlerine katkıda bulunabilir. Bir yaşından büyük köpeklerin kalçaları radyografiye alınır ve uzmanlar tarafından puanlanır. Maksimum puan 106’dır ve puan ne kadar düşükse displazi belirtileri o kadar az olur. Kalça displazisinin genetik bir bileşeni vardır ancak aynı zamanda çevreden de etkilenir.

 • Göz Şeması

İngiliz Veteriner Derneği (BVA) göz şeması, genetik olarak bulaşan çeşitli göz hastalıkları için test yapılmasını önerir. Golden Retriever’ı etkileyenler şunlardır:

 • Kalıtsal Katarakt – Lensin veya lens kapsülünün opaklığı görüşü bozar.
 • Progresif Retinal Atrofi (PRA) – Bu durum retinayı etkileyen ve gelişimsel veya dejeneratif olabilen çeşitli kalıtsal hastalıkları içerir.
 • Gelişimsel tipler genellikle genç köpeklerde görülür ve hızlı bir ilerleme gösterirken, dejeneratif tipler daha yaşlı köpeklerde görülür ve daha yavaş ilerlediğinde ortaya çıkar.
 • Multifokal Retina Displazisi (MRD) – Retinada, bazı durumlarda görülen görmeyi etkileyebilen çoklu lezyonların gelişmesi durumudur.

Golden Retriever Yetiştiricileri için Tavsiye Edilen Sağlık Programları

Golden Retriever yetiştiricileri için Kennel Club tarafından çeşitli sağlık tavsiyeleri sunuluyor. Bu tür programlar ve testler zorunlu değildir ve ancak yapılmasında fayda görülür.

 • 18 aylıktan küçük dişi köpeklerin çiftleştirilmemesi önerilir.
 • Dişi köpeklerin yılda sadece bir çiftleşmesi önerilir.

Dirsek Displazisi

Bu duruma, sonunda osteoartrite neden olan dirseğin anormal gelişimi neden olur. Dirseklerin röntgenleri 1- 3 arasında derecelendirilir ve ideal olarak sadece 0 puanlı köpeklerden yetiştirilmelidir. Durumun büyük bir genetik bileşeni var. Goldenlara önerilen sağlık kontrolleri arasında yer alır.

İhtiyoz (BİT-A)

Bu hastalık cildi etkiler ve kepeğe neden olan, cildin pullu hale gelmesine neden olan bir sorundur. Belirtiler genellikle 1 ile 18 ay arasında ortaya çıkar ve tedavisi yoktur. Klinik belirtiler, ona genin hem anneden hem de babadan kalıtılmasıyla tespit edilebilir.

Diğer Sağlık Endişeleri

Golden Retriever’lar diğer bazı türlere göre aşağıdaki sağlık sorunlarından muzdarip olabilir:

 • Kanserler

Genetik bir faktör olduğu kanıtlanmamasına rağmen, Golden Retriever’lar nispeten yüksek oranda hemanjiyosarkom, limposarkom, mast hücreli tümörler ve osteosarkom gibi kanserlerden muzdarip oldukları belirtilir.

 • Sub-Aort Stenozu

Bu, aort kapağının altındaki alanın daraldığı bir kalp rahatsızlığıdır. Darlığın derecesi değişebilir ve hafif vakalarda hiç belirti vermeyebilir. Şiddetli vakalar, nefes almada zorluk, çökme ve hatta ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Tedavi seçenekleri tıbbi tedaviden cerrahiye kadar değişebilir.

Golden Retriever ile Alakalı Çapraz Irklar

Golden Retriever popülasyonu, oluştuğu ve oluşturduğu türler olarak değerlendirebilir. Türün birleştiği diğer çapraz ırkları ve yol açtığı melez ırkları aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 • Goldendoodle cinsi; Golden Retriever ve Fino köpeği arasında geçiş yapılarak üremiştir.
 • Golden Dox cinsi köpekler; Golden Retriever ve Dachshund arasında geçiş türüdür.
 • Golden Mountain Dog köpekler; Golden Retriever ile Bernese Dağ Köpeği arasında melez bir ırktır.
 • Golden Akita türlerinin oluşumu; Golden Retriever ve Akita Inu arasında çiftleşmeyle elde edilmiştir.
 • Golden Chi türü köpekler; Golden Retriever ve Chihuahua arasında geçiş yapılarak üreyen cinslerdir.
 • Golden Irish cinslerinin oluşumu; Golden Retriever ve İrlandalı Setter arasında geçiş yapılarak sağlanmıştır.
 • Gollie cinsi melez ırk; Golden Retriever ve Collie birleşmesiyle ortaya çıkmış bir türdür.
 • Golden Cocker Retriever cinsi köpeklerin oluşumu ise Golden Retriever ve Cocker Spaniel arasında çapraz çiftleşme ile sağlanmıştır.
 • Golden Boxer türleri; Golden Retriever ve Boxer arasında geçiş yapılarak oluşmuştur.
 • Golden Setter melek cinslerinin üretimi; Golden Retriever ve Red Setter arasında çiftleşmeyle oluşmuştur.
 • Golden Hound türleri Golden Retriever ve Basset Hound arasında geçiş ile elde edilmiştir.
 • Goberian cinsi köpekler sevimli Golden Retriever ile Sibirya Husky cinslerinin çiftleştirilmesiyle oluşan melez bir ırktır.
 • Goldador türündeki köpekler; Golden Retriever ve Labrador Retriever arasında geçişle üreyen türlerdir.
 • Goldmation’lar Golden Retriever ve Dalmaçyalı arasında geçiştir.
 • Golden Shepherd türü köpekler; Golden Retriever ve Alman Çoban Köpeği arasında geçişle oluşan melezlerdir.
 • Basset Retriever köpek türlerinin oluşumu Golden Retriever ve Basset Hound arasında geçiş yapılarak elde edilmiştir.
 • Beago melezleri, Golden Retriever ve Beagle arasında geçişe örnektir.
 • Goldendale cinslerinde Golden Retriever ve Airedale Terrier arasında geçiş izleri vardır.
 • Golden Pyrenees türlerinin oluşması, Golden Retriever ve Great Pyrenees arasında geçiş ile sağlanmıştır.
 • Golden Newfie cinsi köpekler, Golden Retriever ve Newfoundland arasında geçişla sağlanmış çapraz ırklardır.
 • Goldmaraner melez ırkı; Golden Retriever ve Weimaraner arasında geçişle oluşmuş sevimli bir türdür.
 • Spangold Retriever cinslerini oluşması ise yine Golden Retriever ve İngiliz Springer Spaniel arasında çapraz şekilde sağlanmıştır.
 • Golden Rottie türü köpeklerin kökeninde Golden Retriever ve Rottweiler genleri vardır.

Çiftleşme, birleşme, çapraz gen gibi farklı faktörlere bağlı olarak günümüzdeki pek çok melez ırkın oluşmasında emeği olan Golden Retriever cinslerini sevmemek mümkün değildir.

Golden Retriever Fiziksel Nitelikler

Golden Retriever türlerinin genetik özellikleri, mizaçlarının yanı sıra fiziksel özellikleriyle de belirlenir. Resmi olarak standart edilen Goldenlar, temel 3 türde değerlendirilir. Fiziksel nitelik bakımından Goldenları inceleyecek olursak, bölgesel olarak bakmamız gerekir;

 • Golden Retriever Vücut Yapısı

Atletik ve simetrik bir vücutları vardır. Kendilerine duydukları güven yürüme biçimlerine de yansır. Yetişkin bir dişi Golden erkek türlerine oranla daha minimal yapıdadır. Diğer türlerde olduğu gibi bir tık küçük boyu gibi düşünülebilir.

Erkekler Golden Retriver türlerinde uzunluk 57 ila 61 cm civarındadır. Ağırlıkları ise 28 ila 34 ortalamasındayken, dişi Goldenların uzunlukları genel olarak 52 ila 57 cm, kütleleri ise 25 ve 29 kg ortalamasında görülür. Hareketli olmayı genetik özellik olarak devam ettiren Goldenlar, oyun oynamayı fazlasıyla severler.

Golden ırkı Kanada, İngiliz ve Amerika şeklinde üç farklı grupta değerlendirilir. İngiliz ırkının bedenleri daha alçak, kemikleri ağırdır. Kürklerinin uzun ve hafif olduğu görülür. Amerika ırkının organları daha uzundur. Amerikan Goldenlar daha ince köpeklerdir. Yaş ilerledikçe göğüs kısımlarının daha geniş bir alana yayıldıkları görülür.  Bedenleri genel olarak daha kaslı bir görünüme sahip olurlar.

 • Golden Retriever Baş Yapısı

Golden Retriever kafa yapısı, bu türün beden büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Görüntüde herhangi bir orantısızlık veya dengesizlik yoktur. Düşük kulaklı, düz burunlu ve hafif öne çıkıktır. Baş kısmı geniş bir yapıdadır. Kafatası ve ağzı birbirine paralel şekilde durur ve gülümserken, ağzı kulaklarına kadar çıkar. Burun rengi siyahtır, geniş ve delikleri bariz açıktır.

 • Golden Retriever Kulakları

Goldenlar ilk doğumlarından itibaren sarkık kulaklara sahiptir ve hayat boyu o kulaklar dik durmaz. Başının iki yanından aşağı doğru inen kulak yapısı, yüzünün sevimli görüntüsünü pekiştirir. Sarkık duran uzun kulakları, koştuğu ve yürüdüğü zamanlarda coşkuyla dans eder. Sese hassas olan ve avcılık yeteneği yüksek derecede gelişkin olan Golden’ın kulakları asla tam olarak dikleşmez.

 • Golden Retriever Gözleri

Goldenların gözleri genellikle kahverengi veya siyahtır. Hafif çekiksi gözleri daima parıldar ve oyun içi can attığını yansıtır. Yuvarlak gözleriyle etkileyici ve sevecen bakışlar, Goldenların geleneksel özellikleridir. Amerikan Golden Retriever gözleri, İngiliz türü ve Kanada Golden göz yapısı olarak farklı üç şekil görülür.

İngiliz Goldenlar köpeklerin göz yapısı yuvalar ve Amerika kökenlilerinki nispten çekiktir. Geniş gülüşlere sahip ve yüzü simetrik olan Golden Retrieverların gözleri yüzün tam orta kısmındadır. Daima sevinç dolu bakan gözleriyle sempatik ve heyecanlı bir ifadesi vardır.

 • Golden Retriever Bacak ve Ayak Yapısı

Golden Retriever bacakları ve ayakları bedeniyle uyumlu görünür. Orta kemerli, yuvarlak, perdeli ve kompakt ayakları vardır. Göğüs kısmındaki ve kollarındaki kıllar, uzun ve sıktır. Yüzücülüğünden dolayı ekstra katman olarak onu korur. İç gövdedeki tüyler, daha bebeklikten itibaren görülmeye başlar.

 • Golden Retriever Kuyruk Modeli

Goldenların düz, tüylü bir kuyruğu vardır. Golden Retriever, daima canlı ve dinamik olduğu için sevinçle sallanan kuyruğuyla fazla sempatik bir yürüyüşe sahiptir. Kuyruklarını genellikle mutlu olduklarında salladıkları gibi; sevildikleri, sevindiklerinde hızlı hızlı oynattıklarını görebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda da endişe duydukları zaman sallarlar. Bu onların genel halleridir. Oldukça da sevimli görünürler.

 • Golden Retriever Tüy Yapısı

Adından anlaşılacağı üzere Golden’ların tüyleri; parlak altın sarısı, krem ve kahverengi tonları arasında değişkenlik gösterir. Genel anlamda kabarık tüylere sahiptir. Tüyleri açıktan koyuya, sarının tonlarında değişiklik gösterebilir.

Çift katmanlı posta sahip olan Golden türü köpeklerde; bir kat astar ve bir kat üst kürk bulunur. Su itme özelliği bulunan bu tüyler; yer yer düz ve yer yer dalgalı olabilir.

Golden’ların vücudundaki tüyler en çok iç gövdede ve ön bacaklarda daha yoğundur. Diğer kısımlar normaldir.

 • Golden Retriever Renkleri

Golden Retriever ırkı altın renktedir. İsimlerini de renklerinden alırlar. Ancak, krem ve kahverengi de sık görülür. Tüyleri ve renkleri oldukça parlaktır. Tüy renkleri, yoğun kısımlarda gölgeli veya açılı- koyulu görülebilir.

Golden Retriever Sahibi Olmak

Golden Retriever sahibi olma konusunda kararlıysanız; onların hakkında çok fazla araştırma yapmış buna istekli ve kararlısınız demektir. Golden sahiplenmek için ideal şartların oluştuğundan emin olmanız önemlidir. Goldenlar sıkça tercih edilen ve sadece bakım- egzersiz konusunda yorabilecek köpek türleridir.

Golden retriver sahibi olmanız için tüm koşulları sağladığınızdan ve sağlığı yerinde bir Golden edindiğinizden emin olun. Peki Golden’lar hangi amaçlarla edinilebilir?

 • Küçük Çocuklarla Arkadaşlık

Çocuğunuzun gelişimi ve oyun arkadaşı için bir evcil düşünüyorsanız, Golden Retriever ideal bir seçim olacaktır. Ancak tüy bakımını sık yapmanız ve denetimde tutmanız faydalı olur. muazzam birer aile köpekleri oldukları için hem sizinle hem çocuklar ve tüm aileyle çok iyi anlaşacaktır.

6 aylıktan itibaren bir Golden çocuklarla çok rahat oyun oynayabilir. İki yaşa kadar en eğlenceli ve oyun dönemleri olarak değerlendirilir. Genellikle 7 yaş altındaki çocuklarla bir arada olmaları çok önerilmez. Daha sonraki yaş grupları için düşünülebilir cinslerdir.

 • Bekçi köpekleri

Goldenlar bekçi köpekleri olarak çok fazla düşünülemez. Alan sahiplenme ve benimseme konusunda herhangi bir sorun yoktur. Ancak tehlike sezinleme gibi bir algıları yoktur. Goldenlar için herkes dosttur ve arkadaştır. Hal böyle olunca herhangi bir hırsıza yardımcı bile olabilirler. Tamamen sevgiden kaynaklı ve sevimli görünmek adına bekçilik yapamayan cinslerdir.

 • Dış Alan Köpekleri

Goldenlar dışarı canlıları değillerdir. Bahçede yaşayan bir Golden çitlerin üstünden atlayıp umarsızca gezintilere dalabilir. Çukur kazabilir ve soğuk hava koşullarına çok uygun değillerdir. Sosyal hayvanlar oldukları için bahçede ve açık alanda çok fazla yalnız bırakılmamaları önerilir. Zira herhangi biri onu alıp götürebilir ve Goldenın buna itirazı olmaz.

Sahiplerinden ve ailelerinden uzun süre ayrı tutulmaları, dışarıda uzun süre yalnız bırakılmaları, onlarda davranış değişikliğine neden olabilir. Bu nedenle tam ev köpekleridir.

 • Erkek veya Dişi?

Golden Retriever sahiplenirken cinsiyeti önem kazanır. Genellikle dişiler tercih edilir ve daha sevecen oldukları düşünülür. Ancak erkek Goldenlar sevgi dolu kişileriyle daha cana yakınlardır. Pek çok insan için erkek Goldenlar vazgeçilmezdir.

Bir Golden edinmek, sahiplenmek veya satın almak için onun tüm özelliklerini, davranışlarını incelemenizde fayda vardır. Olası sağlık sorunları, yatkın olduğu hastalıklar veya bakımı hakkında istekli, gönüllü olmanız gerekir. Uzun süreli birliktelik yaşayacağınıza inanıyorsanız Golden sahiplenebilirsiniz.

Golden Retriever Fiyatları

Golden Retriever fiyatları, güncel ilanlardan incelenebilir. Ücretsiz sahiplendirme ilanlarını da inceleyebilir ve bir Golden için gönüllü olabilirsiniz. Ancak bu tür durumlarda sağlık durumu hakkında detaylı bilgi almanız önerilir.

Türün yatkın olduğu hastalıklar ve sorunlar nedeniyle, ciddi cerrahi müdahaleler gerekebilir. Satın almak için 2022 fiyatlarını incelemeniz, yaşlarına ve cinsiyetlerine göre değerlendirme yapmanız önerilir.

Golden Retriever ilanları arasında değerlendirme yaparken;

 • Golden bir yavru mu ve kaç aylık?
 • Dişi mi yoksa bir erkek mi
 • Yetişkin bir Golden ise eğitimli midir?
 • Bakım ve beslenmesi için ne gerekir
 • Apartmanda yaşamak için uygun mudur
 • Onun için evinizde ideal bir ortam oluşturabilecek misiniz?
 • Bütçeniz bir Golden almak için yeterli mi ve masraflarını karışlayabilecek misiniz?

Her şeyden önce Golden seviyor musunuz ve sevebilecek misiniz? Onula birlikte zaman geçirebilmeniz her gün egzersizine zaman ayırmanız ve oyun oynamanız önemlidir. Hayatı seven ve neşeli yapılarını kaybetmemeleri için siz de yeterince enerjik olabilecek misiniz?

Golden Retriever ilanlarından ücretli ve ücretsiz seçenekleri inceleyebilir ve eğer imkanınız var ise gidip görerek sahiplenebilirsiniz. Şayet siz bir yetiştirici iseniz platformumuzdan ilan oluşturarak ister ücretsiz ister ücretli ilanlar hazırlayabilirsiniz.

SSS

Golden Retriever renkleri nelerdir?

Golden Retriever cinsler; koyu altın, krem, açık altın rengi ve golden olarak bilinen altın renginde olurlar.

Golden Retrieverlar akıllı mı?

Asil, akıllı ve dost canlısıdır. Goldenlar nazik, kendinden emin, güvenilir ve nazik köpeklerdir. Hem uysal doğası hem de yüksek zekası ile aranan bir köpek olan golden retriever, yüzlerce yıldır popüler bir köpek ırkıdır.

Golden Retriever’lar neden kokar?

Golden Retriever’lar harika köpeklerdir, ancak çoğu zaman kötü bir koku yayabilirler. Çoğunlukla bakteri veya maya metabolize eden salgılar, özellikle deri yağları bu tür kokulara neden olur. Bununla birlikte, cilt daha az sağlıklı olduğunda, maya ve bakteri popülasyonu gelişebilir.

Golden Retrieverlar yüzmeyi sever mi?

Goldenların çoğu yüzmeyi sever ve yavruluk dönemlerinde bile onlar için mükemmel bir egzersizdir. Onları suyla tanıştırın ve kendi başlarına yüzmeyi keşfetmelerine izin verin. Ancak fazla tüy bırakacaklarını ve havuzu temizlemeniz gerekeceğini unutmayın.

Golden Retrieverlar neden gülümser?

Saygı, zararsızlık, samimiyet ve hatta oyunculukları nedeniyle gülümserler. Genellikle arkadaş olmak ve oyun oynamak için şapşal bir gülümsemeye bürünürler.

Golden Retriever türleri nelerdir?

Üç tür Golden Retriever vardır. Tüm Golden Retriever’ların çok benzer göründüğünü düşünebilirsiniz, ancak cinsin üç farklı rengi vardır. Altın, açık altın ve koyu altın olarak; İngiliz, Kanada ve Amerikan Golden türleri vardır.

Golden Retrieverlar ısırır mı?

Evet, Golden Retriever’lar iyi huylu tavırlarıyla tanınırlar ama yine de köpeklerdir. Bazen Golden Retrieverlar korku veya sıkıntıya tepki olarak ısırırlar. Kendini stresli bir durumda bulursa, kendisini veya bölgesini savunmak için ısırabilir.

Menü